חוכמת האדמה - מרכז לריפוי טבעי - ויטמין D מהויטמינים החשובים לתפקודי הגוף
דר. האושקה - Dr. Hauschka - מוצרי קוסמטיקה ביו-אורגנית  |  

הצטרפות לרשימת התפוצה
מונה:

תאריך ושעה
 

דף הבית >> תוספי תזונה טבעיים >> ויטמין D מהויטמינים החשובים לתפקודי הגוף
ויטמין D מהויטמינים החשובים לתפקודי הגוף          
 
ויטמין D וחשיבותו רבת הפנים לתפקודי הגוף

ויטמין D הוא אחד הויטמינים החשובים לגופנו ובלעדיו נפגעים תפקודים מערכתיים רבים, החל מספיגת הסידן לעצמות וכלה בתפקודה של מערכת החיסון ומניעת מחלות קשות כמו סרטן ואלצהיימר. באופן רגיל מייצר הגוף את הויטמין תוך כדי חשיפה לשמש.

להלן מידע הלקוח מהאתר של חברת EcoSupp יבואנית ויטמין Micellized D3
בהמשך תמצאו קישורים למידע רב נוסף אודות ויטמין D.

כן גם בארצנו שטופת השמש ישנו מחסור חמור של הויטמין ל-80% מהאוכלוסיה.כל המחקרים שנעשים בשנים האחרונות מגדירים את המחסור בויטמין D כמגיפה המתפשטת ומלווה בהשלכות חמורות.
כבר הוכח מעל כל צל של ספק שויטמין D  משפיע על מערך עצום של תמיכה בבריאות כלל מערכתית.
מי שדואג לבריאותו צריך לדעת שצריכה של ויטמין D תשפר משמעותית את הבריאות ותפחית את הסיכון לסרטן, סוכרת נעורים, מחלות אוטואימיוניות, סוכרת, סרטן המעי הגס, אוסטאופורוזיס וכו'.

ויטמין D לילדים
דווקא היום, בעידן המודרני הילדים סובלים ממחסור חמור במיוחד של ויטמין D, הסיבה לכך היא שהילדים כיום מבלים את רוב זמנם בבתים, בכיתות בתי הספר, במעונות וגני ילדים, ופחות חשופים לשמש.
אם יש מחסור בויטמין D אז גם לא מתבצעת ספיגה של סידן לשמירה על בריאות העצם. ילדים עם מחסור בויטמין עלולים לסבול מסיכון מוגבר לשברים ומחסור במינרלים חשובים המסייעים לגדילה והתפתחות תקינים.
האם באמת צריך קרם הגנה?
מדי קיץ כולנו עדים למסעות ההסברה המפחידים אשר מתריעים אותנו מפני נזקי השמש וגורמים לנו לקנות עוד ועוד תכשירי הגנה. האמת היא שאם אנחנו מםסיקים להקשיב לכל ההפחדות אשר מקורם באינטרסים כלכליים ומתחילים להיות מודעים למחקרים האחרונים אנחנו מגלים שכל תכשירי ההגנה האלה בהם אנחנו מורחים את עצמינו ואת ילדינו בעצם מונעים את הקרינה האולטרה סגולה ומונעים את ייצור הויטמין.וכן אפילו שימוש במקדם הגנה מינימלי של SPF 15 יביא לירידה של 99% ביכולתו של הגוף לייצר ויטמין D.

ויטמין D לעור הפנים
העור הוא קו ההגנה הראשון נגד פולשים פתוגניים ונמצא תחת מתקפה מתמדת של הסביבה החיצונית. למעשה, זו הסיבה שהגוף חייב להחליף כ 30,000-40,000 תאי עור בכל רגע נתון. התחדשות מתמדת של תאי העור מתרחשת בתאים מיוחדים הנקראים קרטינוציטים המהווים כ 95% מכל התאים באפידרמיס (שכבת עור חיצוני).
העור הוא איבר, ובדיוק כמו כל שאר האיברים בגופנו גם העור זקוק לויטמינים חיונים על מנת להיות במיטבו.  ויטמין D מעורב באופן ישיר בהתרבות והתמיינות של תאים, כמו גם בתפקוד מערכת חיסונית אופטימלית, מה  שהופך אותו לחומר המזין והחשוב ביותר לעור בריא. ובמלים אחרות, מחסור בויטמין D יגרום לשכבת יובש, קמטים, איבוד הלחות ועור רפוי.
רמה מספיק גבוהה של ויטמין D תסייע להחליק קמטוטים וקווים קטנים על עור הפנים, תוציא את הזוהר הטבעי של העור ותשפר את הרכות. כמו כן ויטמין D ידוע כמסייע בתיקון נזקי השמש, כתמים כהים, מחדש לחות ומגביר את הגמישות של העור.
הצורה הטובה ביותר לספוג ויטמין די היא דרך השמש בשעות המומלצות.
אולם חשיפה ממושכת לשמש מעלה את כמות הרדיקלים החופשיים, גורמת לקמטים ומעלה את הסיכון לסרטן.
נשים שמפחדות מנזקי השמש אך עדיין רוצות לשמור על עור פנים צעיר ורענן צריכות ליטול ויטמין די כתוסף. הויטמין שיהיה הטוב ביותר עבור העור יהיה זה שנספג בצורה האופטימלית ביותר. ויטמין D3 שעבר תהליך של מיסליזציה הינו הויטמין בעל יכולת הספיגה הגבוהה ביותר. תהליך המיסליזציה Micellization מגדיל משמעותית את יכולת ההמסה, הספיגה, והזמינות הביולוגית של המוצר לעומתכל  ויטמין Dאחר בשמן או באמולסיה.

ויטמין D לשיער
ויטמין D3, או בשמו האחר כולקלציפרול (cholecalciferol) או קלציטריול, אחראי באופן ישיר על תהליך יצירת הקרטין.  הקרטינים הם קבוצה של חלבונים סיביים בלתי מסיסים ובלתי ניתנים לעיכול שיוצרים את הרקמות של הגוף, כגון ציפורניים, שיער והשכבה החיצונית ביותר של העור.
ויטמין D לשיער שופע וחיוני
בשנים האחרונות הוכח הקשר הישיר בין מחסור של ויטמין D לנשירת שיער. ויטמין D אחראי באופן ישיר על צמיחת זקיק שערה בריא, הקרקפקת היא בית למליוני זקיקי שיער אשר נמצאים בשורשי השיער שלנו. נטילת ויטמין D יכול להפחית את נשירת השיער ע"י גירוי של זקיק השיערה ואת התאים המרכיבים אותה.
כמו כן ויטמין די מסייע בספיגת הסידן בגוף, מינרל הכרחי לבריאות וגדילה בריאה של זקיקי השיער. כאשר רמת הסידן בגוף היא נמוכה הדבר יכול לגרום לנשירת שיער ושיער לא בריא.
ויטמין D עובד במנגנון שמפעיל גנים אשר מעודדים צמיחת שיערה תקינה, אובדן או מחסור בגנים אלה עלול לגרום לנשירת שיער. כמו כן הרבה מחלות יכולות להיגרם כתוצאה ממחסור בויטמין די, וכידוע גוף אשר אינו בריא מבפנים ישפיע גם חיצונית על מגוון מערכות ובניהן על צמיחת השיער ועור הקרקפת.

ויטמין D לנשים בהריון

רעלת הריון
היא סיבוך של ההריון אשר מלווה בעליית לחץ דם, ולעיתים פגיעה בתפקוד אברים שונים בגוף כגון הכבד והכליות.
רעלת הריון ויתר לחץ דם בהריון הם הסיבוכים השכיחים ביותר בהריונות ומתרחשים ב- 5% מכלל ההריונות בדרגות חומרה שונות. רעלת הריון מהווה את הגורם הראשי לפגות ולתחלואה של אמהות ותינוקות, והיא בעלת השלכות רפואיות ארוכות טווח. ממחקרים רבים שבוצעו לאורך השנים עולה שאצל נשים החסרות ויטמין D, שיעור שכיחות רעלת הריון קשה גדול פי 5-4 לעומת נשים עם רמת ויטמין D תקינה. כמו כן, נמצא קשר בין חוסר בויטמין D בהריון ובין לידת עוברים קטנים במשקלם ביחס לגיל ההריון, דבר המעיד על נחיצות ויטמין D בתהליכים התוך שילייתיים, בהם מתבצע מעבר של חלבונים וסוכרים הנחוצים לבניית רקמות העובר. במחקר רחב היקף בקרב נשים הרות שנערך כבר בשנות ה-50 נמצא כי מתן של ויטמין D בשיעור של 2,500 יחידות יומיות הוריד את הסיכוי להתפתחות רעלת הריון ויתר לחץ דם בשיעור של כ-32%.

סוכרת הריונית
נשים המפתחות סוכרת הריונית נמצאות בסיכון יתר לפתח סוכרת מאוחר יותר בחייהן. עוברים הנחשפים לסוכרת של האם בהיותם ברחם, מפתחים מנגנונים שיגרמו להם מאוחר יותר בחייהם להיות שמנים וסוכרתיים. חוסר בויטמין D נמצא כגורם המפעיל או מונע הפעלה של מספר רב של גנים הקשורים בהתפתחות סוכרת במהלך הריון.

ניתוח קיסרי
הליך רפואי זה הפך להיות נפוץ מאד בעולם המערבי. מעריכים שמספר הניתוחים הקיסריים הכפיל את עצמו פי 6 ב-40 השנים האחרונות. חוקרים שבדקו את הקשר בין מחסור בוויטמין D לבין שכיחות הניתוחים הקיסריים, הופתעו לגלות שקיים יחס הפוך ביניהם. מספר הנשים שנאלצו לעבור ניתוח קיסרי ושהיו להן רמות ויטמין D נמוכות (מתחת ל-15 נ"ג/מ"ל) היה גבוה פי 4 בהשוואה לנשים עם רמות גבוהות יותר (מעל 37 נ"ג/מ"ל).

דלקת נרתיק חיידקית
נשים הרות שהיו בעלות הרמות הנמוכות ביותר של ויטמין D בדמן נטו ללקות בזיהום חיידקי בנרתיק (כבר בטרימסטר הראשון) כמעט פי 2 יותר מאשר אלו בעלות רמות תקינות.

מניעת לידה מוקדמת
התכווצויות שריר הרחם (כמו גם יתר השרירים), תלויות במעבר יונים של סידן חופשי בתעלות סידן. תהליך זה נשלט לאורך כל שלביו על ידי ויטמין D. במחקר שבדק למעלה מ-80,000 נשים מצאו החוקרים עדות לא ישירה לפיה מספר הלידות המוקדמות בנשים שהרו במהלך הקיץ היה נמוך לעומת אלו שהרו במהלך החורף.

הנזק מתחיל ברחם
מאמרים מדעיים רבים שהתפרסמו בעשור האחרון טוענים שמחסור בוויטמין D אצל האישה ההרה "מטביע חותם" אצל העובר והופך את התינוקות מועדים להתפתחות מחלות האופייניות למבוגרים. רמות גבוהות של ויטמין D במהלך הטרימסטר האחרון עשויות להוות גורם שמגן מפני התפתחות טרשת נפוצה בגיל מבוגר יותר אצל הילוד.

התפתחות העובר
ויטמין D מפעיל למעלה מ-3,000 גנים שונים בעלי תפקיד בהתפתחות תקינה של העובר. זו הסיבה שחוסר בויטמין D בהריון נקשר למכלול רב של בעיות התפתחותיות בקרב עוברים ברחם. מספר מחקרים הראו כי ילדים שנולדו לאמהות שסבלו מחוסר בויטמין D בהריון סבלו משמעותית יותר מברונכיטיס ספסטית, אסטמה, השמנה, סוכרת נעורים ואפילו הפרעות נפשיות פסיכיאטריות.

ויטמין D לתינוקות

רככת ועצמות חלשות
מחסור חריף של ויטמין D אצל האישה ההרה עלול לגרום לרככת אצל העובר המתפתח.
לחשיפה לשמש (קרינת UVB) בתקופת ההריון יש השפעה מרחיקת לכת על בניית העצמות אצל הילדים, הן על גודלן והן על תכולת המינרלים שבהן.
ויטמין D עוזר לספיגת סידן מהמעי ולבניית העצמות. חסר בויטמין זה גורם לפגיעה בחוזק העצם, לסיכון מוגבר לשברים ולרככת בילדים. לויטמין D תפקידים נוספים בפעילותם התקינה של מערכות ואיברים רבים נוספים בגוף, כגון: המוח, הלב, מערכת החיסון ועוד.
מחקר בריטי שעקב במשך 9 שנים אחר התפתחות ילדים גילה שעצמות הילדים שאמהותיהם לקו במחסור בוויטמין D במהלך ההריון, נטו להיות חלשים יותר.
כמו כן מחסור בוויטמין D בתקופת ההריון עלול לגרום להתרככות עצמות הגולגולת של הילוד. זו תופעה שמופיעה אצל כ-22% מהתינוקות.
משרד הבריאות ממליץ לכלל התינוקות  ללא קשר לסוג המזון שהם מקבלים, לקבל תוסף של ויטמין D כבר מהלידה.

חוסר בויטמין D
מחסור בויטמין די יתבטא בסימפטומים הבאים:
אוסטאופורוזיס (דילול עצם), עייפות ודכאון, הורדת רמת הסידן בדם, מחלות אוטואימיוניות, כאבי שרירים ועצמות, מחלות הלב, בעיות בלבלב, האצת תהליכי הזדקנות, דיכוי דפוסי שינה, איבוד שמיעה, בעיות פוריות, קושי בביצועים אתלטיים, בעיות בבריאות העין, בעיות במערכת כלי הדם
בעיות במערכת הנשימה, חילוף חומרים לא תקין, מצב רוח והרגשה שלילית, מערכת חיסונית חלשה, חוסר יצירת כדוריות דם אדומות, שיער חלש, דלקתיות יתר, עיכול לא תקין וחוסר ספיגת חומרי הזנה מהמזון, מגדיל סיכוי לטרשת עורקים, רמת סוכר לא מאוזנת בדם.

איך תדע/י אם את/ה סובל/ת ממחסור בויטמין D?
    אם את/אתה שומר/ת על לבוש צנוע ולא נחשף/ת מספיק לשמש.
    אם את/ה מרבה לנסוע ברכב וחלון הזכוכית משמש כמסנן לקרינת UVB מהשמש.
    אם הינך מתגורר באיזור עם זיהום תעשייתי גבוה (כנראה שהינך סובל ממחסור בויטמין d בגלל חסימת קרני השמש).
    אם הינך סובל/ת ממשקל עודף- ויטמין D הוא מסיס בשמן ולאחר שנוצר בעור או שמתקבל מהתזונה הוא נאגר ברקמות השומן. כשהויטמין מצטבר ברקמות השומן הוא אינו זמין בצירקולציה.
    אם את בהריון מחקרים חדשים מוכיחים כי רמת ויטמין D במהלך ההריון עשויה להיות חשובה ביותר עבור האם ועבור תינוקה. פרטים נוספים בהמשך המאמר. עשויות וחשובות או רמה עשויה וחשובה
    קשישים – עם השנים העור מאבד את היכולת לייצר ויטמין D. בנוסף, קשישים נוטים לבלות בבית זמן רב יותר.
    כהי עור – בעור כהה יותר יש רמות גבוהות יותר של מלנין, אשר חוסמת קרינת UVB ומגבילה את יכולתו של הגוף לייצר ויטמין D3.
    אנשים שמתקשים בספיגת שומנים, חסר באנזימי לבלב, חולים בציסטיק פיברוזיס, צליאק, מחלות כבד וכבד שומני, מנותחים במערכת העיכול, ואנשים שעברו קיצורי קיבה.
    אנשים שסובלים מהפרעות בתפקוד הכליה והכבד אחרי הסינטזה של הויטמין.
    אנשים שסובלים מבעיות בספיגת מזון כולל ניתוחי מעיים, מחלות מעיים דלקתיות, קרוהן.
    אם אתם מבלים בחוץ זמן קצר מדי ולא נחשפים לשמש.
   
עודף ויטמין D
נדיר מאוד להגיע למצב של עודף והרעלה מויטמין די. בשביל להיות במצב של עודף יש לצרוך כ-50,000 יחב"ל ביום במשך מספר חודשים.
אם מישהו מסיבה כלשהי יצרוך כמות עצומה של ויטמין די לתקופה ממושכת הוא עלול לסבול מתסמינים כגון: חולשה, עלייה ברמת הסידן בדם (היפרקלצמיה), אבנים בכליות, שקיעת סידן בכלי הדם ןברקמות, שלשולים, קצב לב שאינו סדיר, עקצוצים בעור, בחילות, התכווצויות שרירים וירידה בריכוז.

ויטמין D במזון
כיום בגלל החוסר החמור בויטמין די שיש באוכלוסיה חברות המזון דואגות להוסיף ויטמין די למספר מצומצם של מזונות. הבעיה היא שלא מדובר במזון בריאות:
סלמון, סרדינים בקופסא, חלב מועשר, מקרל, מרגרינה מועשרת, חמאה, דגני בוקר מועשרים ושוקולד, טונה בקופסא, בשר עגל, בקר, חלמון הביצה, כבד, פטריות שיטאקי מיובשות, שמנים שונים ודגים שמנים.

מחקרים מוכיחים
מחקרים אחרונים על ויטמין D3 מסוג micellized מוכיחים ספיגה גבוהה פי 5 יותר מכל ויטמין D אחר.
ניסוי עיוור שנערך לאחרונה ע"י מעבדות .Great Plains Inc שבארה"ב הוכיח באופן חד משמעי כי בויטמין D3 שעבר תהליך מיציליזציה היה גידול פי 5 בסרום 25 (OH) מאשר בויטמין D רגיל באמולסיה.
מחקרים רבים נערכו על תהליך המיצלזציה על מנת להשוות את האפקטיביות של תהליך הספיגה בין ויטמינים מסיסי שומן לבין ויטמינים שעברו תהליך של אמולסיה.
המחקרים נעשו על גברים ונשים בגילאים שונים והוכיחו כי ויטמין בצורת ה-micellized העלה משמעותית את רמות הפלזמה בדם ורמות הספיגה.

ויטמין D שאלות ותשובות

ש: כמה זמן עליי להשתזף בשביל להיחשף למספיק ויטמין D ביום?
ת: בחודשים אפריל עד ספטמבר זמן חשיפה של כ-15 דק' לבעלי עור רגיל בשעות החמות. בחודשי החורף – אוקטובר עד מרץ אין אפשרות לספוג מספיק ויטמין D ולכן ההמלצה היא ליטול תוסף תזונה.
למידע נוסף אודות המלצות שיזוף ניתן לקרוא בחוברת מידע להורדה בחינם: http://www.ecosupp.co.il/pdf/ecosupp_Vitamin_D.pdf

ש: איך אני אדע אם יש לי מחסור בויטמין D?
ת: כל מה שצריך לעשות זה לבקש מרופא המשפחה הפניה לבדיקת דם שתבדוק את רמות הויטמין D. לצערנו לא בכל קופות החולים הרופאים ממהרים לתת את הבדיקה, במקרים כאלה היינו ממליצים לומר לרופא שאינכם חשופים לשמש במידה מספקת, וכי אתם חוששים שהסיבה לעייפות שלכם (או לכל בעיה אחרת) היא חוסר בויטמין D, במידה והרופא עדיין מסרב היינו ממליצים לפנות לרופא אחר.

ש: כיצד ויטמין D יכול לסייע לעצמות חזקות?
ת: ללא ויטמין D הגוף לא יצליח לספוג סידן מהמזון, ללא ויטמין D העצמות יהיו חלשות ותהיה נטייה לשברים ודילול עצם (אוסטאופורוזיס).

ש: האם יש קשר בין ויטמין D להשמנה?
ת: בהחלט. ויטמין די מפחית את הפרשת ההורמון לפטין, שמיוצר על ידי תאי השומן ומעורב בבקרת משקל הגוף. משקל גבוה ורקמת שומן עבה לוכדת את הויטמין בצורה הלא פעילה ומונעת יצור פעיל שלו.

כמו כן ויטמין D הינו אחד הויטמינים החשובים ביותר לבריאות המוח, ועלול להיות מעורב במצבים של דכאון ועייפות.

ש: מהם ערכים תקינים של ויטמין D?
ת: כשבודקים ויטמין D בבדיקות הדם לפעמים לא יהיה רשום "ויטמין D", אלא OH-25 , הכוונה היא לאותו הדבר.

כיום, מומחים ברחבי העולם ממליצים שהרמה האופטימלית של ויטמין D בדם תתחיל מ-55- 50 ng/ml  ​​(115 -128 nmol).

שמירה על טווח זה ואפילו על מספרים גבוהים יותר יתנו לך את ההגנה הגבוהה ביותר.

גבול הצריכה המרבית של נטילת ויטמין D המקובל בקרב רוב מוסדות הבריאות, הוא 2,000 יחב"ל. מצד שני, המועצה למזון ולתזונה של מוסדות הבריאות הלאומיים (NIH) של ארצות הברית, מקור רשמי בהחלט, קובע את הרמות הבטוחות של ויטמין D עד 4,000 יחב"ל ליום.

חברות המעבדה נותנות לנו טווח מאוד לא קשור לבריאות האופטימלית. וקובעים ערכים "שבנורמה" לפי הערך הממוצע באוכלוסיה, כלומר טווח שנועד למנוע פתולוגיה קיצונית ולא טווח שיאפשר לנו להיות בריאים יותר.

הכמות הנכונה של ויטמין D על סמך המחקרים העכשויים בעולם הוא לפחות  50 ng/ml  ומעלה בכדי שנהיה באיזור הבטוח.

מעבדות שונות מודדות ויטמין D באמצעות אחד משני המדדים הבאים: ng/ml (ננוגרם למיליליטר) או nmol/L (ננומול לליטר). כאשר מעיינים במחקרים או בבדיקות הדם שעשיתם, יש לדייק ואסור להתבלבל, כי היחס בין שני המדדים הוא יחס של 2.5:1. למשל, טווח הנורמה לפי קופות החולים מתחיל ב-30 ng/ml או ב-75 nmol/L. רמות אלו זהות זו לזו.

במילים אחרות, אם בבדיקות הדם שלכם רשום ויטמין D ביחידה nmol/L, עליכם לחלק את המספר ב-2.5.

האם כל הויטמיני D זהים? ומה ההבדלים ביניהם?
Micellized D3 זוהי הצורה הטבעית ביותר של ויטמין D מומס במים אשר עבר תהליך שנקרא מיצליזציה. התהליך נעשה על מנת להבטיח את הספיגה הגבוהה ביותר בגוף.
תהליך המיצליזציה יוצר טיפות קטנות של חלבון ופוספוליפידים שנקראים מיצלות (Micelles), ואותה מיצלה יכולה להיות משונעת במחזור הדם ולהיספג בצורה אופטימלית.
לפרטים נוספים על תהליך היצור מוזמנים להוריד את החוברת שיצרנו עם כל המידע שחשוב לדעת על ויטמין D. (מידע על תהליך הייצור תוכלו למצוא בסוף המאמר).
בגדול תהליך היצור הופך נוטריינטים מסיסי שומן לנוטריינטים מסיסי מים קטנים יותר בגודלם, אותם נוטריאנטים נקראים מיצלות. למיצלות יש גישה ישירה אל השכבה המימית במעי הדק אשר גובלת עם המיקרו-ווילי (עמודונים קטנים שמגדילים את שטח הפנים של המעיים). הכניסה לשכבה המימית וגישה ישירה לרירית המעי הכרחיים ביותר לספיגה מהירה ומירבית של הנוטריינטים המסיסים בשומן. תוספי-תזונה שעברו תהליך של מיצילזציה דורשים ממערכת העיכול מאמץ מינימלי, וגורמים לאובדן צואה מינימלית. (להבדיל מתוספים שלא עברו את אותו התהליך).
ברגע שנוטריינטים עוברים את תהליך המיצליזציה יכולת הספיגה שלהם עולה פי 5 דרך הציפוי הפנימי של מערכת העיכול. תהליך המיצילזציה מייצר מקבץ קטן של מולקולות שומן אשר מסיסות בסביבה המימית של המעי הדק. המיצלות הן היחידות הבסיסיות של הגוף לספיגת ויטמיני A,D,K,E, כמו גם בטא קרוטן, חומצות שומן חיוניות, ולציטין. חומרים אלה אינם נספגים כראוי אלא אם עברו תהליך של מיצליזציה. העובדה שהויטמין  מסיס במים מאפשרת לקחת אותו בכל זמן, עם או בלי אוכל, ומכיוון שצריך רק כשתי טיפות ביום קל מאוד לטפטף אותו על אוכל או במרק או לבלוע ישירות, בנוסף לאפשרות להוסיף אותו למעט מים.

מידע זה לקוח בתודה, מהאתר של חברת EcoSupp יבואנית ויטמין Micellized D3


מקורות מידע נוספים:
ויטמין D – לא רק לבריחת סידן, אתר EATWELL
מחסור בויטמין D מקצר חיים, אתר EATWELL
חשיפה לשמש וויטמין D- סקירה, אתר EATWELL
אתר ויטמין D
צריכת ויטמין D גבוהה מקטינה את הסיכון למחלת אלצהיימר, 7 שנות המעקב, אתר ויטמין D
"תרופת העתיד יוצאת לאור בישראל" - סרטון אודות חשיבות ויטמין D
 Why this Vitamin is Better than ANY Vaccine and Improves Your Immune System by 3-5 Times
 vitamin D - Things to Consider Before Getting the Flu Vaccine
 How Vitamin D Performance Testing Can Help You Optimize Your Health, and Aid the Health Freedom Movement
 Starving for vitamin D
 Vitamin D insufficiency promotes chronic disease and increases risk of early death by 50 percent
 Restore your health with Vitamin D
How to Get Vitamin D Without the Sun

 

צמחי מרפא | רכישת צמחי מרפא תרופות טבעיות ותוספי תזונה | פורמולות צמחי מרפא "ראן צמחים"פורמולות סיניות "זן צמחים" | נטורופתיה | איור-וודה | פורמולות איורוודיות |
תוספי התזונה האיכותיים של אנ.אס.פי - NSP - Nature's Sunshine | לאם ולתינוק | לחמים בריאים | RAW FOOD | טופו אורגני "קדיתא" | דמיאנה - תחליף טבק טבעי | קפה אורגני | שוקולד פרא | דבש טבעי "פרחי הגליל" בעל תו תקן של מועצת הדבש | קוסמטיקה טבעית ואורגנית | קוסמטיקה איורוודית | קוסמטיקה טיפולית | קוסמטיקה אורגנית "אננדה"pukka פורמולות אירווודיות ותוספי תזונה | "דר. האושקה" | צ'יוונפראש אורגני | טחינה "אמארה" | סירופ אגבה | גרין מגמה -Green Magma | אורגנול - אנטיביוטיקה טבעית | שפעת החזירים - טיפול ומניעה | מתנות ואריזות שי | תה אולונג - תה ירוק סיני אמיתיאומגה 3 צמחית מזרעי המרווה מרושתת של חברת מרוולס - Marvalousשיפור תפקודי המוח ActivBrain | הפתרון הטבעי לתופעות גיל המעבר Femarelle | הפסקת עישון עם דמיאנה | קליניקה לריפוי טבעי | טיפולי פוריות טבעיים | סדנת ארומתרפיה | פורמולות הבית של חוכמת האדמה - לטיפול טבעי במצבים בריאותיים אקוטיים ושכיחים | הטיפול הטבעי בבעיית קשב וריכוז |
vegetable Omega 3 of Clary Sage - Salvia Sclarea by Marvalous
| הקליניקה החדשה של "חוכמת האדמה" מבחר טיפולים טבעיים מידי מטפלים מקצועיים | Fohow Haicao Gai - מוצר קלציום מדור חדש מאצות-ים | פטריות כוח סיניות בפורמולות עוצמתיות של חברת Fohow |לייבסיטי - בניית אתרים