חוכמת האדמה - מרכז לריפוי טבעי - B12 מתילקובלמין נוזלי - הויטמין בעל הספיגה המירבית
דר. האושקה - Dr. Hauschka - מוצרי קוסמטיקה ביו-אורגנית  |  

הצטרפות לרשימת התפוצה
מונה:

תאריך ושעה
 

דף הבית >> תוספי תזונה טבעיים >> תוספי התזונה האיכותיים של "אקוסאפ" >> B12 מתילקובלמין נוזלי - הויטמין בעל הספיגה המירבית
 
 ויטמין B12 מתילקובלמין, הויטמין שנספג
ויטמין B12 מתילקובלמין עם חומצה פולית, הרבה יותר מויטמין

 
מדוע B12 מתיל קובלמין נוזלי הוא הצורה המועדפת של הויטמין? מספר עובדות:

• התוסף היחיד שמגיע בצורתו הטבעית ביותר.
• בעל ספיגה גבוהה ביותר ונשמר ברקמות לאורך זמן.
• התוסף היחיד ששומר על קבוצות מתיל הטבעיות של הגוף.
• התוסף היחיד ללא ממתיקים מלאכותיים.
• טעים ומתאים לשימוש לתינוקות וילדים.
• מסייע לוויסות מצב הרוח ועוזר במצבים של דכאון, חרדה והפרעות קשב וריכוז.
• מתיל B12 מגיע בשילוב עם חומצה פולית.
• הוכח כי חומצה פולית חיונית לגופנו, לחילוף חומרים תקין ולבניית תאי הגוף.
• כאשר נוטלים B12 סינטטי (מסוג ציאנוקובלמין) בגוף מתבצעת המרה לצורה הטבעית שנקראת מתילקובלמין ומשאירה את מולקולת הציאניד מאחור.


ויטמין B12 הינו אחד הויטמינים החשובים ביותר לצמיחה והתפתחות, לייצור החומר הגנטי של התאים המפקח על תהליך היצירה של תאים חדשים בגוף ובעיקר כדוריות הדם האדומות. מחסור בויטמין B12 עלול לגרום לאנמיה מקרוציטית- מצב של חוסר דם שבו כדוריות הדם האדומות גדולות מאוד, בניגוד לאנמיה הנובעת ממחסור בברזל אשר מתבטאת בכדוריות דם קטנות מאוד.
   
האם כל סוגי הB12 זהים?

ויטמין B12 בצורתו הנפוצה שנמכר ברוב החנויות בארץ נקרא cyano-cobalamin. (בעברית: ציאנו-קובלמין.)   B12 מסוג Cyano-cobalamin מורכב מקובלמין (נגזרת של B12)  וציאניד (תרכובת כימית רעילה).

מתוך ויקיפדיה: "ציאנוקובלמין זו הצורה הסינטטית של ויטמין B12 אשר אינה קיימת בטבע, אבל קיימת ביצור של תרופות ותוספי תזונה רבים עקב המחיר הזול של הייצור. בגוף מתבצעת המרה לצורה הטבעית המתילקובלמין ומשאירה את הציאניד הרעיל מאחור".
 
מה ההבדל בין B12 מסוג  Cyano-cobalamin לMethyl-cobalamin?

1. B12 מסוג Cyanocobalamin הינו אחד מתוך סדרה של תרכובות המכונות ויטמין B12    הציאנוקובלמין מורכב מציאניד (תרכובת כימית רעילה) וקובלמין (אחת הנגזרות של B12). כשלוקחים ציאניד, כמו כל חומר רעיל אחר, לאורך זמן זה עלול לגרום לנזקים גם לכליות בפינוי הציאניד וגם למערכות שונות בגוף.

2. כשלוקחים B12 בצורה הטבעית (צורת המתילקובלמין) אנחנו בעצם תורמים לגוף קבוצות מתיל אשר תורמות לתהליכי מתילציה, במהלכם מתווספת קבוצת מתיל ל-DNA ושומרת עליו, כמו כן מסייעות לשמירה על הגלוטטיון (האנטי אוקסידנט הכי חזק בגוף), מעודדות פעילות בריאה של תאי המוח, תאי זיכרון, מצב הרוח, ותפקוד קוגניטיבי.

3.  המתיל B12 מתפקד כקופקטור חשוב לחילוף חומרים תקין של הומוציסטאין, ובייצור של SAMe. (חומר טבעי בגוף החשוב להתמודדות עם חרדה, דכאון, והפרעות קשב וריכוז).

4. אנשים אשר סובלים מאי ספיקת כליות אינם מסוגלים לנטרל את רעל הציאניד שבצינוקובלמין, ולכן גם להם חשוב מאד לקחת את התרכובת מתיל.

5.  ויטמין B12 מסוג מתיל -קובמלאמין הינו הסוג היחיד אשר נספג בגוף ללא צורך בהמרה נוספת!
   
מה חשוב לבדוק כשלוקחים ויטמין B12?

1. וודאו שכתוב על האריזה B12 מסוג Methyl או Methylcobalamin. ולא הסוג הסינטטי הזול Cyanocobalamin.

2. וודאו שהמוצר מגיע ללא ממתיקים מלאכותיים כלל.

3. וודאו שהמוצר מגיע בצורה הנוזלית ולא בצורה של כדורים. הוכח שB12 בצורה הנוזלית יספג משמעותית יותר מכדורים.
B12 נוזלי נקי מממתיקים מלאכותיים מומלץ גם לילדים ותינוקות.
 
מהוא תהליך המתילציה ומדוע הוא חשוב?

המוצר כולל בכל מנת נטילה גם 1,000 מ"ג חומצה פולית

מדוע חשוב לשלב מתיל B12 עם חומצה פולית?
  
B12 לילדים
מחסור אצל ילדים, כמו גם אצל המבוגרים עלול לגרום למצבים של  עייפות, הרגשת קור, ירידה במצב הרוח, דיכאון, השמנה, בעייה במערכת העצבים, חילוף חומרים איטי שגורם להשמנה, איבוד הזיכרון, חולשה כללית, בלבול ואובדן התמצאות, כאבים בפה ובלשון,  וכו'.

רוב הילדים יתקשו לקחת B12 מסוג מתיל בכדורים לכן מומלץ לתת B12 בנוזל לא יותר מפעמיים בשבוע.
  
בקישור הבא תמצאו סרטון בו מסביר דר. גיימס נויברנדר על ההשפעה הישירה של נטילת B12 מתילקובלמין, על היכולות הלימודיות והקוגנטיביות של הילדים ועל השפעתו על בעיות קשב וריכוז: https://www.youtube.com/watch?v=HRayEdpmReg

ויטמין B12 לעור הפנים
ויטמין B12 חיוני למגוון תהליכים סינטטיים בתאים. המחסור בויטמין זה מזיק במיוחד לתאי עצב ותאים אשר מתחלקים במהירות, כמו תאי עור.

העור, השיער והציפורניים שלנו עוברים תהליך של צמיחה והתחדשות בכל רגע נתון,  וזו הסיבה שהם צריכים כמות מספקת של ויטמינים מקבוצת B, ובעיקר ויטמין B12 לשמירה על צמיחה בריאה מתמיד. מחסור של הוויטמין B12 יכול לגרום ליובש בעור, קמטים, שיער אקנה, שביר וציפורניים ובעיות עור כגון דרמטיטיס.
   
ויטמין B12 בהריון
ויטמין B12 הוא ויטמין חשוב ביותר לחלוקת כל התאים ולהתפתחות מערכת העצבים, על כן הויטמין גם יסייע בהתפתחות העובר.

מחסור בB12 עלול לגרום לאנמיה שנקראת אנמיה מקרוציטית. אנמיה היא מצב של מחסור בתאי דם אדומים אשר תפקידם הוא להעביר חמצן בגוף אל הרקמות השונות. אנמיה יכולה להתפתח עקב מחסור בויטמין B12, ברזל או חומצה פולית.

בזמן ההריון נפח הדם עולה ואיתו עולה נפח הפלזמה (נוזל הדם) ומספר הכדוריות הרדומות. נפח הפלזמה עולה יותר מעליית מספר כדוריות הדם האדומות, מה שגורם באופן טבעי לירידה של המוגלובין. בניגוד למה שמקובל לחשוב אין כל בעיה עם ירידה זו. מדובר בירידה טבעית שנקראת אנמיה פיזיולוגית של ההריון.
   
ויטמין B12 לתינוקות
כל תינוק שיוצא לאויר העולם מגיע עם מאגר  של ויטמין B12 לפרק זמן קצר.

חלב האם אשר מכיל ויטמין B12 מבטיח את המשך האספקה הסדירה. אמהות אשר סובלות מחסר של ויטמין B12 לא יוכלו להעביר את הB12 לתינוקם בתקופת ההנקה, מה שעלול לגרום למחסור . כמו כן לפעמים לאם יש מספיק B12 אך  לתינוקות יש מחסור כי הם סובלים מבעיית ספיגה.

מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הראו כי מחסור בויטמין B12 עלול להשפיע על הדיבור וההליכה, ולעכב פעולות מוטוריות.

חשוב ביותר לכולם ובמיוחד לתינוקות להמנע מנטילה של B12 בצורת הציאנוקובלמין. חשוב לתת B12 בנוזל, אשר נקי ממתיקים מלאכותיים, ונקי מרעל הציאניד.
  
ויטמין B12 לשיער
ויטמין B12, כמו כל הוויטמינים מקבוצת B יגרמו לזרימת דם לקויה לקרקפת, מה שימנע מחומרי הזנה חיוניים להגיע לשורש השערה, כך שהיא תיחלש ותנשור.

ה-B12 מספק הזנה לכל התאים בגוף, כולל זקיקי השערה.

אם התזונה שלך דלה בויטמין B12 או שיש לך בעיית ספיגה (לרוב האנשים יש בעיית ספיגה, גם למי שאוכל מזונות מן החי)  ישנו חשש לנשירת שיער או האטה בקצב הצמיחה הנורמלי של השיערה. זאת משום שתא של זקיק שיערה לא יצמח כשיש מחסור בB12. כמו כן ויטמין B12 הוא חשוב במיוחד לבריאות מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים, וכשאחד מאלה נפגע הדבר ישפיע על צמיחת שיער ואף יגרום לנשירת שיער.

כמו כן אנשים שסובלים ממחסור בB12 עלולים לסבול מאנמיה, והאנמיה עלולה לגרום לנשירה ולשיער דליל.

בגילאים מבוגרים מחסור בB12  יוביל לשיער שיבה בטרם עת.
  
ויטמין B12 במזון
המעבר לצמחונות או טבעונות מלווה בדרך כלל בדאגה לגבי מחסור בויטמין B12, אך כיום מחסור זה קיים גם אצל מי שאוכל בשר בגלל סיבות שימוש באנטיביוטיקה, בעיות במערכת העיכול, זיהום סביבתי, בעיות בספיגה, זיהום במזון וכו'.

המקור הטבעי של ויטמין B12 הוא באדמה והוא מתקבל כB12 בשילוב עם חיידקים היושבים במעי הדק. לפני שהעולם המערבי אימץ חיים כה סטריליים בני האדם היו אוכלים את המזונות ללא שטיפה וכך היו מקבלים את ה B12 שלהם. כיום אין לנו ברירה אלא לקבל B12 כתוסף תזונה, ועדיף כזה שיהיה הכי קרוב לצורה הטבעית – מתילקובלמין.
    
חוסר בויטמין B12
חוסר בB12 עלול לגרום למצבים הבאים:

    עייפות, הרגשת קור, ירידה במצב הרוח, דיכאון, השמנה.
    שיבושים הורמונליים
    כשל במערכת העצבים
    חרדתיות ומצבי מתח
    חילוף חומרים איטי שגורם להשמנה
    דרוש לתפקוד תקין של בלוטת התריס
    טרשת עורקים, אוסטאופורוזיס, מחלות לב וכלי דם (שנגרמים עקב רמות הומוציסטאין גבוה)
    אנמיה
    טרשת נפוצה, פרקינסון, פיברומיאלגיה, ALS, אלצהיימר.
    איבוד זיכרון, חוסר התמצאות, רפלקסים מוזרים, חולשה כללית, חולשת שרירים, בילבול,  ראיה חלשה, הפרעות פסיכולוגיות וכו'.

עודף בויטמין B12
מאחר ומדובר בויטמין שאינו רעיל, אפילו במינונים גדולים מאוד לא יגרום לבעיות עבור רוב האנשים.

לרוב כשנוטלים יותר מדי ויטמין B12 מה שלא יספג יוסר בשתן. הגורמים לעודף ויטמין B12 יכולים להיות: מחלת כבד כגון שחמת הכבד או הפטיטיס, או מחלות כגון פוליציטמיה, לוקימיה ועוד.
  
B12 שאלות נפוצות

ש: האם יש קשר בין B12 לבין נדודי שינה?
ת: B12 ממלא תפקיד חיוני בייצור מלטונין. המלטונין ידוע כהורמון האחראי על השינה, כשיש בו חוסר הוא גורם לבעיות שינה ועייפות.

מכיוון שבגיל המבוגר רמת המלטונין פוחתת, נדודי שינה הם ביטוי נפוץ לכך, והמלטונין יכול לסייע ולהאריך את זמן השינה ואיכות השינה. נטילת Methyl B12 יכול לפתור את הבעיה תוך הגברת האנרגיה, שיפור מצב הרוח והזיכרון.

ש: האם רק צמחונים וטבעונים סובלים ממחסור בויטמין B12?
ת: לא. בעבר נטו לחשוב שצמחונות / טבעונות מסוכנת לבריאות כיוון שהיא מלווה בחוסרים של B12. כיום כבר הוכח מעל כל צל של ספק שמחסור זה קיים לא רק אצל טבעונים אלא גם אצל מי שאוכל בשר בגלל סיבות שימוש באנטיביוטיקה, בעיות במערכת העיכול, זיהום סביבתי, בעיות בספיגה, זיהום במזון וכו'.

ש: האם יש קשר בין B12 לבעיות עיכול?
ת: בהחלט. כאשר רמות הB12 נמוכות, עלולים להתפתח סימפטומים הקשורים לאנרגיה נמוכה, עייפות נפשית, שינויים במצב הרוח, קשיי שינה ואפילו בעיות בעיכול. ככול שמתבגרים, מערכת העיכול עובדת פחות ביעילות. הציפוי הפנימי של הקיבה מאבד מיכולתו לייצר חומצה הידרוכלורית אשר אחראית לשחרור של ויטמין B12 מהמזון. שימוש בתרופות או בסותרי חומצה מוריד את הפרשת חומצת הקיבה ומפחית את היכולת לספוג ויטמין B12.

זיהום של חיידק הליקובקטור – חיידק אשר גורם להתפתחות של כיב קיבה, יכול גם לגרום לחסר בויטמין B12

כמו כן ל- B12 יש תפקיד מרכזי בהמרה יעילה של פחמימות לגלוקוז ובהפיכת חומצות שומן לאנרגיה.

ש: האם כל סוג של ויטמין B12 מתאים לי?
יש לשים לב שהתוסף B12 הוא מקבוצת מתיל, כלומר מתילקובלמין. הסוג הנפוץ בארץ נמכר כציאנוקובלמין cyanocobalamin.

ציאנוקובלמין הינו אחד מתוך סדרה של תרכובות המכונות ויטמין B12.  ציאנוקובלמין מורכב מציאניד שזו תרכובת רעילה וקובלמין שזו הנגזרת של בי12.  וכמו כל חומר רעיל כאשר לוקחים את הציאניד/ציאנו לאורך זמן הוא עלול להיצטבר ברקמות ולגרום לנזקים למערכות הגוף.

בדיקת הדם השגרתית מגלה מהו סך רמת ויטמין B12 בדם (cobalamin), אך כיוון שחומצה מתילמלונית מצטברת בדם ובשתן במצבי חסר תאי של ויטמין B12, עדיף למדוד את רמתה כמדד חסר "אמיתי" של הוויטמין. בדיקה אמינה יותר הינה בדיקת חומצה מתיל מלונית  או בדיקת הומוציסטאין אותה אפשר לבקש בקופת החולים. מי שמעוניין לעשות את הבדיקה המתיל מלונית מוזמן לפנות בטלפון 0722163160.

נטילה ומינונים:
את הויטמין הנוזלי, נוטלים פעם ביום, לאחר האוכל (פחות רוק בפה) ומחזיקים מתחת ללשון כמה שיותר, לפחות חצי דקה.
מבוגר (מעל גיל 15) - טפטפת אחת (כמה שעולה בטפטפת בלחיצה אחת)
ילדים - טעמו מתוק (מומתק במיץ פטל). בגלל שקשה להם להחזיק הרבה זמן, ניתן לחלק למספר טיפות בודדות ולחזור על כך עד לקבלת המינון, בכל מקרה, ניתן גם לשחק עם הנוזל בחלל הפה, בכדי להאריך את הזמן שהויטמין נשאר בו.
עד גיל 5 - 5 טיפות
גיל 5-10 - 10 טיפות
גיל 10-15 - 15 טיפות
גיל 15 ומעלה - 20 טיפות = טפטפת.
  


מחקרים:
הרצאתה של דר. ליאת אדרי, מדענית חוקרת על חקר האושר, בה היא מרחיבה על חשיבות ה-B12 מתילקובלמין (החל מדקה 19:42)
כיצד מתיל בי12 יכול לשמש כתורם מתיל – השפעת נגזרות Cobalamin על מתילציה אנזימטית חוץ גופית
יעילותו של Methylcobalamin  בהפחתת ריכוזי פלזמת הומוציסטאין
טיפול בהפרעות שינה במתבגרים עם Methylcobalamin
מינון גבוה במיוחד של Methylcobalamin מקדם התחדשות עצבית בנוירופתיה
השפעה של Methylcobalamin במינון גבוה במיוחד על פוטנציאל פעולת שרירים בחולי טרשת
תועלת קלינית של הזרקת Methylcobalamin בחולים עם נוירופתיה סוכרתית


 מדוע חשוב לשלב מתיל B12 עם חומצה פולית?

הוכח כי חומצה פולית (ויטמין B9) חיונית לתפקוד תקין של המוח וממלאת תפקיד חשוב בבריאות נפשית ורגשית. היא מסייעת בייצור של DNA ו-RNA וחשובה במיוחד כשיש גדילה של תאים ורקמות, כמו בינקות, גיל ההתבגרות, והריון. חומצה פולית עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם ויטמין B12 כדי לסייע להפוך את תאי דם אדומים ולסייע בעבודת ברזל כראוי בגוף.

ויטמין B9 עובד עם B12 כדי להוריד רמות של הומוציסטאין בדם. שניהם מעורבים בהפיכה של הומוציסטאין למתיונין. מחסור באחד מהם עלול להביא להומוציסטאין גבוה ועל כן למחלות לב וכלי דם.

אנמיה - ויטמין B12 וחומצה פולית שייכים לקבוצת ויטמיני B, פעילותם יחד חשובה ומחסור באחד מהם עלול לגרום לאנמיה מגלובלסטית. אגב כל ויטמיני B הינם מסיסים במים, מה שאומר שבמצב של עודף הם יתפנו מהגוף עם השתן.
הריון - ידוע כי חומצה פולית מפחיתה סיכון למומים מולדים בכ 70% מהמקרים. ע״פ מחקרים חשוב לקחת תוסף של חומצה פולית​ ​במהלך כל שנות הפוריות.
מתילקובלמין בשילוב עם חומצה פולית הוכח כמונע דיכאון בקרב אוכלוסיית קשישים. 

מחקרים מוכיחים שחשוב לקחת B12 בשילוב חומצה פולית

1. בי12 בשילוב ח.פולית לתהליך מתילציה תקין ולהורדה של הומוציסטאין http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10466189

2. בי12 עם חומצה פולית לטיפול במחלות דמנציה וקוגניציה נוירולוגית http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14584018

3. ויטמיני B החשובים ביותר: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-b/ (יש לגלול מטה לרשימת המחקרים המלאה)

4. בי12 בשילוב ח.פולית לטיפול בדיכאון: http://jop.sagepub.com/content/19/1/59.abstract

5. בי12 בשילוב ח.פולית כמשפר זיכרון אצל קשישים: http://www.news-medical.net/news/20120115/Memory-boosters-for-seniors-e28093-vitamin-B12-and-folic-acid-Study.aspx

6. בי12 בשילוב חומצה פולית לטיפול במחלת האלצהיימר http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21891867​


המידע לקוח בתודה, מתוך האתר של חברת Eco Supp, יבואנית הויטמין


מוצרים נוספים של חברת "אקוסאפ"

ויטמין B קומפלקס נוזלי

ברזל עדין לילדים ומבוגרים

ויטמין C ליפוזומאלי נוזלי


 

צמחי מרפא | רכישת צמחי מרפא תרופות טבעיות ותוספי תזונה | פורמולות צמחי מרפא "ראן צמחים"פורמולות סיניות "זן צמחים" | נטורופתיה | איור-וודה | פורמולות איורוודיות |
תוספי התזונה האיכותיים של אנ.אס.פי - NSP - Nature's Sunshine | לאם ולתינוק | לחמים בריאים | RAW FOOD | טופו אורגני "קדיתא" | דמיאנה - תחליף טבק טבעי | קפה אורגני | שוקולד פרא | דבש טבעי "פרחי הגליל" בעל תו תקן של מועצת הדבש | קוסמטיקה טבעית ואורגנית | קוסמטיקה איורוודית | קוסמטיקה טיפולית | קוסמטיקה אורגנית "אננדה"pukka פורמולות אירווודיות ותוספי תזונה | "דר. האושקה" | צ'יוונפראש אורגני | טחינה "אמארה" | סירופ אגבה | גרין מגמה -Green Magma | אורגנול - אנטיביוטיקה טבעית | שפעת החזירים - טיפול ומניעה | מתנות ואריזות שי | תה אולונג - תה ירוק סיני אמיתיאומגה 3 צמחית מזרעי המרווה מרושתת של חברת מרוולס - Marvalousשיפור תפקודי המוח ActivBrain | הפתרון הטבעי לתופעות גיל המעבר Femarelle | הפסקת עישון עם דמיאנה | קליניקה לריפוי טבעי | טיפולי פוריות טבעיים | סדנת ארומתרפיה | פורמולות הבית של חוכמת האדמה - לטיפול טבעי במצבים בריאותיים אקוטיים ושכיחים | הטיפול הטבעי בבעיית קשב וריכוז |
vegetable Omega 3 of Clary Sage - Salvia Sclarea by Marvalous
| הקליניקה החדשה של "חוכמת האדמה" מבחר טיפולים טבעיים מידי מטפלים מקצועיים | Fohow Haicao Gai - מוצר קלציום מדור חדש מאצות-ים | פטריות כוח סיניות בפורמולות עוצמתיות של חברת Fohow |לייבסיטי - בניית אתרים