קנדידה - הפטריה השקטה שהחלה להשתולל, מחלה מקומית או כלל מערכתית
דר. האושקה - Dr. Hauschka - מוצרי קוסמטיקה ביו-אורגנית  |  

הצטרפות לרשימת התפוצה
מונה:

תאריך ושעה
 

דף הבית >> מרכז לרפואה טבעית >> נטורופתיה >> קנדידה והליקובקטר פילורי והקשר לחיים בעת המודרנית >> קנדידה - הפטריה השקטה שהחלה להשתולל, מחלה מקומית או כלל מערכתית
 
פטריית הקנדידה - מדוע היא מתפרצת? מהו הטיפול הטבעי?

קַנְדִּידָה אלביקנס (Candida Albicans) וקנדידה טרופיקאליס (Candida Tropicalis) (או בעברית: פַּטֶּרֶת) הם השמות שניתנו לפטריות שמרים נפוצות המצויות במעיים ובקרומים ריריים מסוימים כדוגמת הגרון.
לכל אדם יש קנדידה ולו מפני שכל בני האדם נולדים עימה. בדרך כלל קנדידה "חיה בשלום" עם יצורים חיים אחרים במערכת העיכול, כדוגמת החיידקים הידידותיים אסידופילוס (Acidophilus) וביפידו (Bifido), המתאכסנים בה והמחזיקים את הקנדידה באיזון ובשליטה ומונעים ממנה מלהתרבות יתר על המידה.

קנדידה פועלת בגוף האדם בעיקר בבליעתה המהירה של מרכיבי מזון רקובים במערכת העיכול (על פי רוב בעקבות עיכול לקוי כתוצאה ממיצי קיבה חלשים), וזאת, בטרם חיידקים מזיקים פוטנציאליים יתרבו בעקבות המזון הרב העומד לרשותם, דבר היוצר חשש לבריאות האדם. לאחר מותו של האדם, קנדידה לוקחת חלק בפירוק הגוף בעצם אכילתה את גוף האדם המת, בדומה למעשה לפעולתן של פטריות עבשות בעץ מת.
קנדידה נמצאת בדרך כלל "תחת פיקוחם" של המערכת החיסונית ושל החיידקים "הטובים" הנמצאים במערכת העיכול, אך בעטיים של תנאים מסוימים עלולות להיווצר בעיות שונות. כך לדוגמא, קנדידה עלולה להתפתח באופן חסר שליטה במעיים תוך הרחבת פעילותה והתנחלותה בהם, תהליך שבמהלכו קנדידה הורסת בהדרגה את קירות המעי, מתפשטת במחזור הדם ומסתננת לרקמות אחרות.
במילים אחרות, פטריות קנדידה שפירות רגילות הופכות לפָּתוֹגֶן (כלומר, למחולל מחלה) פטרייתי תוקפני והרסני שבכוחו לגרום לבעיות בריאות רבות שלמראית עין כלל לא נראה שהוא שגרם להן. מצב זה או מחלה זו ידועים בשם קנדידה סיסטמתית.
 
קנדידה - סיסטמתית
קנדידה סיסטמתית, בהיותה מחלה נבדלת, לא זוהתה ולא הוגדרה עד לשנות השמונים של המאה העשרים, בעיקר לאור העובדה שתסמיני מחלת קנדידה היו כה מגוונים וכה שונים באופיים בהשוואה למחלות אחרות, עד כי רופאים רבים הגיעו למסקנה שהחולים סבלו לדוגמא מדלקת סינוסיטיס (דלקת רירית בגולגולת) ולאו דווקא מחדירת פטריות קנדידה לחלל האף.
זאת ועוד, מאחר שאחת הסיבות העיקריות להתפתחותה של קנדידה סיסטמתית היא לקיחתן של תרופות אנטיביוטיות שניתנות לחולה לפי מרשם רופא ושאחת מתופעות הלוואי שלה היא הריגתם של אותם חיידקי מעיים השולטים במחלת קנדידה והחלשת מערכת החיסון הטבעית, יש יסוד סביר להניח שענף הרפואה לא היה נלהב במיוחד להודות בקיומה של מחלה זו.
אבחון מחלת קנדידה היה מוגבל למעשה אך ורק לאופן ביטויו הנראה לעין בבירור מוחלט, כלומר, זיהום פטרייתי נראה לעין בנרתיק או בחלל הפה, ומטרת הטיפול הוגבלה להריסת התנאים הגורמים למחלת קנדידה מבלי לתת את הדעת למציאותו של זיהום חמור יותר כתוצאה מפטריית קנדידה, שהיה נסתר לעין.

תסמיני קנדידה
אומנם התסמינים של מחלת קנדידה וחריפותם משתנים מאדם לאדם, אך רובם מתאפיינים ב:
עייפות כרונית (במיוחד לאחר אכילה), דיכאון, תיאבון ללחמים ולסוכר (הואיל ופטריות ניזונות מסוכר), מצבי רוח 
קיצוניים, תחושות כעס וזעם (במיוחד לאחר אכילת מזון עתיר סוכר), תחושת "שיכרות" לאחר אכילת ארוחה עתירה בפחמימות (הואיל וההפרשה של קנדידה היא אלכוהול), היפוגליקמיה (תת-סוכר בדם), הפרשות ריריות רבות בגרון, באף ובריאות, זיהום פטרייתי ממושך בעור (כדוגמת שפשפת וגזזת רגליים) או פטרת בפה ובגרון, שלשול, גירודים בפי הטבעת, אובדן זיכרון מהעבר הקרוב, תחושת "התמסטלות", ותחושת התנפחות או גזיות לאחר ארוחה.
תסמיני קנדידה נוספים: תפיחה של הלימפה, תסמונת טרום - ווסת קשה, הזעת יתר בשינה, כאבי חזה, כאבי פרקים, אובדן זיכרון, חוסר קואורדינציה, ראייה מטושטשת, כאבי ראש אקראיים חזקים, סחרחורות לסירוגין, נדודי שינה, התקפי התעטשויות, ורגישות יתר למזון שהולכת וגוברת בחריפותה - כל אלו, כאמור, גם תסמינים מקובלים המעידים על המחלה.
יתר על כן, אדם החולה במחלת קנדידה הופך להיות יותר ויותר רגיש לסביבות לחות וטחובות, ולעיתים, גם ללחות קיצונית כדוגמת אלו המאפיינים בשמים, מי קולון ועשן. כמו כן, מאחר שביכולתה של פטריית קנדידה לחדור גם לדרכי השתן, ייתכנו מקרים כדוגמת זיהום חמור בכליות, דלקת בשלפוחית השתן ודלקת בערמונית.

אף על פי שהתסמינים הללו עשויים בהחלט להצביע גם על מחלות אחרות, הרי שכל עוד מופיעים הגורמים הספציפיים שלהלן בהיסטוריה הרפואית של הנבדק, קרוב לוודאי שהתסמינים יצביעו באופן מפורש עוד יותר על גידול יתר של קנדידה.

גורמים למחלת קנדידה:
* שימוש ממושך או שימוש חוזר באנטיביוטיקה, בתרופות קורטיקו-סטרואידיות, ו/או בגלולות למניעת היריון בכל שלב ובכל זמן בעבר.
* תזונה עתירה בסוכר מעובד המעודד את התרבותה של קנדידה.
* דיכוי המערכת החיסונית בעבר שנגרם בעקבות שימוש לרעה באלכוהול ובסמים, עירויי דם רבים, מחלות המחלישות ומתישות את הגוף, השתלת איברים וכימותרפיה.

שלושת הגורמים הללו, בהיותם משולבים יחדיו, אינם מהווים תנאי מקדים למחלת קנדידה, שכן, די באכילת מזון עתיר סוכר בכדי לגרום למחלת קנדידה בדיוק כפי שגם די בצריכת אנטיביוטיקה בכדי לחלות בה. גם היריון עלול לגרום לנשים להיות רגישות לגורמים הללו היות שהיריון משנה את האיזון ההורמונאלי העדין בגוף כמו גם את האיזון העדין של דרגת החומציות (pH) בו, מאחר שמחלת קנדידה משגשגת בסביבה אלקלינית (בסיסית).

גורמים תורמים למחלת קנדידה הינם:
* חומציות קיבה נמוכה המובילה לעיכול גרוע של מזון.
* עשיית צרכים שאינה רגילה, המובילה להחזקה ממושכת של חומר צואתי במעי הגס.
התנאים הללו תורמים לגידול יתר של פטריות קנדידה.

קנדידה - מחלת המאה העשרים
קנדידה היא ללא ספק מחלה מודרנית שמקורותיה נעוצים ב"המצאות" רפואיות כדוגמת תרופות אנטיביוטיות, גלולות למניעת היריון, התזונה המודרנית המתאפיינת במזונות ובממתקים מזוקקים ועתירי סוכר. בחוגים נטורופאתיים מכונה מחלת קנדידה בלגלוג בשם "מחלת הממתקים" (Candy Disease), שבשפה האנגלית טומן בחובו משחק מילים בין המילה Candy במשמעותה כממתק, ובין המילה Candida, שם המחלה).
סטרס - חשוב להבין כי סטרס, תעוקה בעברית, אחד מסממני החיים בעת המודרנית, הינו אחד הגורמים התורמים להתפתחות קנדידה, כמו גם טפילי מעיים אחרים ומחלות נוספות, בגלל החלשותה של מערכת החיסון הטבעית. בכדי לרפא קנדידה שהתפרצה, יש לנטרל כמה שיותר את גורמי הסטרס בחיי היום היום, מה שבהחלט תורם לבריאות הכללית.

קנדידה מהווה בעיה חמורה בשל שתי סיבות עיקריות:
לעיתים קרובות מדי היא אינה מאובחנת, דבר המונע טיפול מוקדם המאפשר לפטריות קנדידה להתרבות.

התסמינים הרבים שמחלת קנדידה גורמת להם מכבידים באופן חמור על המערכת החיסונית, דבר המאלץ אותה להתמודד לא רק עם זיהום פטריות קנדידה אלא גם עם השלכות הזיהום. באופן הזה, על פי תסריט קיצוני, אדם שהתחיל להרגיש חולשה בעקבות קנדידה שגרמה קודם לכן לבעיה כלשהי, כמו לדוגמא, לדלקת שלפוחית השתן, פונה לרופא שנותן לו מרשם הכולל אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת. התרופה משמידה מטבע הדברים את חיידקי המעיים השולטים כאמור במחלת קנדידה, דבר הגורם לאחר מכן להתרבות רבה וחמורה עוד יותר של קנדידה, דבר המוביל מאוחר יותר לזיהומים רבים אחרים, לשימוש תכוף ורב יותר באנטיביוטיקה, וחוזר חלילה...

יכולתה ההרסנית ביותר של קנדידה עלולה לבוא לידי ביטוי בכוחה להתיש את בלוטת יותרת הכליה, לגרום לאחר מכן למחלת אדיסון (מחלה הנגרמת עקב חוסר פעילות של בלוטות קליפת יותרת הכליה, שהן הבלוטות המייצרות הורמונים המווסתים את שיעור הסוכרים הזמינים ואת כמות המלח המופרשת בשתן), להתערב באופן כה פעיל בעיכול עד כי החומרים המזינים שבמזון כלל לא ייספגו בגוף, ולפלוש למוח ולאיברים חיוניים אחרים עד כדי סכנת חיים.

טיפול נטורופתי טבעי - קנדידה
הטיפול המוצלח בפטרת קנדידה כרונית דורש הסרה או הפחתה של כל הגורמים שיוצרים קרקע פורייה לגדילת יתר של קנדידה, שיפור התיפקוד החיסוני ומניעה של התרבות השמרים. לפטרת קנדידה כרונית יש חלק בבעיות בריאות אחרות ובמיוחד אורטיקריה, תסמונת המעי הרגיז, פסוריאזיס ודיכאון. הטיפול הנטורופתי מתבסס על תזונה ש"מרעיבה" את ה קנדידה ובעיקרה היא נטולת סוכרים, פחמימות פשוטות ושמרים. הטיפול התזונתי הוא הבסיס לטיפול ב קנדידה. ללא שינוי תזונתי לא ניתן לטפל ב קנדידה. ישנם הסובלים מ קנדידה מערכתית קלה ולכן השינוי התזונתי פותר את הבעיה והסימפטומים נעלמים. ישנם הזקוקים לתמיכה נוספת על ידי צמחי מרפא ותוספי מזון. לאחר תקופה של כמה חודשים ניתן לחזור לתזונה מאוזנת.

אנו ממליצים: אובחנתם כחולים בקנדידה, אתם מוזמנים להתייעץ עם הנטורופת של "חוכמת האדמה" ולהכנס לטיפול נטורופתי מבוקר, הכולל שינויים תזונתיים מרחיקי לכת, ניקוי כלל מערכתי (דיטוקס) וצמחי מרפא.

בדיקות לקנדידה - קופות החולים מציעות מספר בדיקות לגילוי קנדידה (אף שהטיפול שהרופאים מציעים אינו יעיל, בדרך כלל נטילת אנטיביוטיקה, נהפוך הוא, האנטיביוטיקה מחלישה עוד את מערכת החיסון והקנדידה תחזור), אך קיימת בדיקה ראשונית שכל אחד יכול לבצע, שעשויה לשמש אינדיקציה ראשונית על קיומה, זו בדיקת רוק פשוטה:
מיד כאשר מתעוררים בבוקר, לפני שמכניסים משהו לפה, יורקים אל תוך כוס מים, הרוק צף על פני המים, אך אם בתוך 15 דקות, הוא מתחיל לשקוע ולהשאיר אחריו שובלים וליצור עכירות באמצע הכוס והתחתית, סביר שיש לכם קנדידה. שוב זו בדיקה ראשונית ובכדי לאשש או לשלול אותה, רצוי לבצע בדיקה בקופת חולים. ניתן גם להתייעץ בנטורופת, שע"י סדרת שאלות יכול לאבחן את קיומה.

חשוב להבין - לא כל כאב בטן וכל זיהום או הפרשה מוזרה הם סימנים לקנדידה! יש תסמינים ברורים ובדיקות שמאתרות את המחלה!

(הטקסט לקוח בתודה, בחלקו הגדול מאתר "אלכמיסט")
 
הטיפול הטבעי בקנדידה

מלבד השינוי התזונתי ההכרחי, ע"פ הנחיות הנטורופת והשינוי באורח החיים, בעיקר הפחתת המתח והלחץ, להלן רשימת מוצרים בהם נעשה שימוש (הם מתחלקים לפי תפקודיהם: 1. הלוחמים, 2. התומכים, 3. המחזקים, 4. המנקים)

תוספי התזונה והצמחים המומלצים לטיפול בקנדידה 
1 קנדידה קליר Candida Clear - פורמולה יעילה ביותר לטיפול בפטריית הקנדידה, Now
 
קנדיד אמזון - Candid Amazon - התשובה היעילה לקנדידה ודרכי העיכול, מצמחי האמזונס, אלכמיסט
Coptisin - לטיפול ומניעה של זיהומים ודלקות ממקור פטרייתי, חיידקי וויראלי, כמוסות, ראן צמחים
CNDD - טינקטורה יעילה לטיפול בקנדידה כלל מערכתית, Professionals
2 שמן אורגנו פראי - האנטיביוטיקה של הטבע, מטפל ביעילות רבה בפטריית הקנדידה ובפטריית שמרים שנמצאת במערכת העיכול
 
GSE FORTE - תמצית זרעי אשכוליות מחוזקת בצמחים נוספים, לטיפול
בזיהומים פנימיים, ברא צמחים
חומצה קומבו קפרילית - מסייעת בשמירה על המעי ומונעת תופעות לוואי של הקנדידה במעי ובנרתיק, NSP
3
פרוביוטיקה, החיידקים הטובים, מסייעים לחזק את מערכת החיסון הטבעית של הגוף

פרוביוטיקה 10 - מכילה 3 זני חיידקים חשובים שנמצאו מתאימים לחיזוק ולתמיכה בפעילות מערכת העיכול ולטיפול במגוון מחלות ואי סדרים עיכוליים, ברא צמחים
 
פרוביוטיק 11 - מכיל 11 סוגים, 12 מיליארד חיידקים במנה, בתוספת FOS (פרה-ביוטיקה), מספק חיידקים טובים החיוניים לפעילות מעיים ולתקינה מניעת זיהומים, NSP

טוטל פרוביוטיקס - 12 מיליארד חיידקים מסוגים שונים, Professionals
 
4 כלורלה - אצת מים מתוקים, הידועה, בין השאר, כמסיעת לניקוי הכבד ורעלים מהגוף ותורמת למצע עליו מתפתחים החיידקים הפרוביוטים,

כלורלה "פוקה" -
150 טבליות של 500 מ"ג

כלורלה "ג'מוקה" - 500 טבליות של 250 מ"ג
  נרות CNDD - נרות וגינאליים לקנדידה

הנטורופתים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם לייעוץ וטיפול, בקליניקה של חוכמת האדמה ובטלפון 03-5252512

 

צמחי מרפא | רכישת צמחי מרפא תרופות טבעיות ותוספי תזונה | פורמולות צמחי מרפא "ראן צמחים"פורמולות סיניות "זן צמחים" | נטורופתיה | איור-וודה | פורמולות איורוודיות |
תוספי התזונה האיכותיים של אנ.אס.פי - NSP - Nature's Sunshine | לאם ולתינוק | לחמים בריאים | RAW FOOD | טופו אורגני "קדיתא" | דמיאנה - תחליף טבק טבעי | קפה אורגני | שוקולד פרא | דבש טבעי "פרחי הגליל" בעל תו תקן של מועצת הדבש | קוסמטיקה טבעית ואורגנית | קוסמטיקה איורוודית | קוסמטיקה טיפולית | קוסמטיקה אורגנית "אננדה"pukka פורמולות אירווודיות ותוספי תזונה | "דר. האושקה" | צ'יוונפראש אורגני | טחינה "אמארה" | סירופ אגבה | גרין מגמה -Green Magma | אורגנול - אנטיביוטיקה טבעית | שפעת החזירים - טיפול ומניעה | מתנות ואריזות שי | תה אולונג - תה ירוק סיני אמיתיאומגה 3 צמחית מזרעי המרווה מרושתת של חברת מרוולס - Marvalousשיפור תפקודי המוח ActivBrain | הפתרון הטבעי לתופעות גיל המעבר Femarelle | הפסקת עישון עם דמיאנה | קליניקה לריפוי טבעי | טיפולי פוריות טבעיים | סדנת ארומתרפיה | פורמולות הבית של חוכמת האדמה - לטיפול טבעי במצבים בריאותיים אקוטיים ושכיחים | הטיפול הטבעי בבעיית קשב וריכוז |
vegetable Omega 3 of Clary Sage - Salvia Sclarea by Marvalous
| הקליניקה החדשה של "חוכמת האדמה" מבחר טיפולים טבעיים מידי מטפלים מקצועיים | Fohow Haicao Gai - מוצר קלציום מדור חדש מאצות-ים | פטריות כוח סיניות בפורמולות עוצמתיות של חברת Fohow |לייבסיטי - בניית אתרים