חוכמת האדמה - מרכז לריפוי טבעי - הליקובקטור פילורי
דר. האושקה - Dr. Hauschka - מוצרי קוסמטיקה ביו-אורגנית  |  

הצטרפות לרשימת התפוצה
מונה:

תאריך ושעה
 

דף הבית >> מרכז לרפואה טבעית >> נטורופתיה >> קנדידה והליקובקטר פילורי והקשר לחיים בעת המודרנית >> הליקובקטור פילורי
 
הטיפול הטבעי בהליקובקטר פילורי (והכיב העיכולי - אולקוס) Helicobacter pylori

מתוך ויקיפדיה: "הֶלִיקוֹ‏בַּ‏קְטֶר פִּילוֹרִי (שם מדעי: Helicobacter pylori) הוא חיידק גראם שלילי שיוצר בגוף החי מושבות ברובד העמוק של רירית הקיבה והתריסריון ומחליש את עמידות הקיבה לסביבתה החומצית. צורתו מפותלת או סלילונית בעל 4–6 שוטנים בקצהו, אורכו כ-3 מיקרומטר וקוטרו כ-0.5 מיקרומטר.
מושבות ההליקובקטר הפילורי הן הגורם העיקרי להתפתחות דלקות וכיבים בתריסריון ובקיבה (כיבים עיכוליים) והוא גם קשור להתפתחות סרטן הקיבה. מסוגלותו להתפתח ברירית הקיבה, למרות החומציות הגבוהה שלה, נעוצה ביכולתו לייצר את האנזים אוריאז אשר הופך שתנן, המצוי בשפע בנוזלי הקיבה, לביקרבונט (מלח הכולל את האניון -HCO3) ולאמוניה והללו יוצרים עננה בסיסית שבתוכה יכול החיידק להיות, בלי להיות מושפע מחומציות הקיבה".


את המצאות החיידק ניתן לגלות בבדיקה פשוטה אותה ניתן לבצע בכל קופ"ח.

מידע כללי (מאתר ראן צמחים)
הליקובקטור פילורי הינו חיידק, אחד מזנים רבים של טפילי מעיים אשר חיים במערכת העיכול.
בגוף החי הוא מפתח מושבות ברובד העמוק של רירית הקיבה והתריסריון ומחליש את עמידות הקיבה לסביבתה החומצית.
התפתחות מושבות של חיידקי הליקובקטור, מהוות את אחת הסיבות העיקריות להתפתחות כיבים ודלקות בקיבה ובתריסריון ואף יש הטוענים כי קיים קשר בין הליקובקטור להתפתחות סרטן המעי אם כי, ההוכחות המדעיות לקשר זה עדיין אינן מספקות.
קיימים כ-17 זנים שונים של הליקובקטור פילורי. כאשר ההבדל בניהם טמון בסוג הרעלן אותו הם מפרישים. ארגון הבריאות העולמי קבע כי הליקובקטור פילורי נחשב להיות החיידק השכיח ביותר בעולם בגרימת זיהומים בבני אדם.
הסטטיסטיקה מראה כי 50%-60% מכלל האוכלוסייה במדינות רווחה, נושאת את החיידק גם אם ללא תופעות לוואי נלוות ואילו במדינות עולם שלישי, לפחות כ-90%.
הליקובקטור פילורי הינו חיידק מדבק והוא מועבר מאדם לאדם באמצעות מגע אוראלי עם רוק או לחילופין צואה וכך עובר לקנן אצל האדם המודבק. חשוב לדעת כי פעולת ההדבקה, לא תביא בהכרח לאותה רמת ריכוז חיידקית, אצל המודבק.
לאחר ההדבקה, בונה החיידק מושבה ומחליש את מערכת העיכול עד להופעתם של סימפטומים.

הטיפול הקונבנציונלי
הטיפול הקונבנציונלי המוכר בחיידק ההליקובקטר מכונה "הטיפול המשולש" (או "המרובע"): לרוב זה יהיה באמצעות לוסק או אומפרדקס (סותרי חומצה) יחד עם שניים-שלושה סוגי אנטיביוטיקה.
הטיפול ניתן לשבוע עד 10 ימים, ולאחר מכן עורכים בדיקת נשיפה כדי לוודא שהחיידק כבר לא נמצא במערכת. חשוב לציין שאם מתחילים טיפול אנטיביוטי, יש חובה לסיימו עד תומו. זאת מאחר שלחיידקים יש נטייה לפתח עמידות.
אולם כדאי לדעת שטיפול ממושך בסותרי חומצה לאורך זמן יכול להביא לצניחה ברמות ויטמין B12, הפרעה לספיגת של ויטמינים או אפילו תרופות אחרות, בעיות עיכול, סחרחורות, כאבי ראש, פגיעה בכבד, פריחות על העור ועוד.
בנוסף לכך, סותרי החומצה עלולים בטעות להסוות סימפטומים של מחלות קשות כגון סרטן קיבה או וושט. צריך לזכור שאין שום מקריות ברמת חומציות גבוהה בקיבה – יש לה מטרה חשובה לבריאותנו ואם אנו מדכאים אותה לאורך זמן אנו חשופים יותר לזיהומים חיידקיים ודלקות.

הטיפול הצמחי בכיב עיכולי, מתמקד בחיסול החיידק הליקובקטר פילורי, ביצירת שכבת מגן על הרקמה הרירית של הקיבה והתריסריון, בהשפעה נוגדת דלקת וכיב וכן בזירוז החלמת הרקמה הפגועה.
זהו פצע ברקמה הרירית המצפה את הקיבה ואת התריסריון. כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה צפויים לסבול במהלך חייהם מכיב עיכולי (כיב פפטי). החיידק הליקובקטר פילורי מוגדר כיום כגורם העיקרי להתפתחות כיב פפטי. הוא מתיישב על דופן הקיבה או התריסריון ועלול לגרום לפגיעה בייצור הרירית וכתוצאה מכך להתפתחות כיב. החיידק משגשג בקיבתם של כ-95% מהחולים עם כיב בתריסריון, ושל כ-80% מהחולים עם כיב בקיבה, אך רק כ- 15% מהם יפתחו מחלת כיב עיכולית. ההדבקה בחיידק מתרחשת על-ידי העברתו בצורה ישירה מאדם לאדם, באמצעות מגע עם רוק או צואה. מעריכים כי בעולם המערבי נושאת כעשירית מהאוכלוסייה מתחת לגיל 30 את החיידק. שכיחות הנשאות עולה עם הגיל, ועד כדי 60% לערך בגיל 60 שנה. מרבית הנשאים אינם מפתחים כלל את המחלה.
התסמין השכיח ביותר של כיב פפטי הוא כאב בבטן העליונה. בצורתו הקלאסית מתואר הכאב כדוקר או כשורף, והוא מופיע כשעה עד שלוש שעות לאחר ארוחה. הכאב עלול להיות עז עד כדי שהחולה מתעורר בעטיו משנתו. אכילה או טיפול בסותרי חומצה מפחיתים את הכאב. שינויים באופי הכאב, המוכר לחולה מהתקפי כאב קודמים, עלולים לרמז על התפתחות סיבוכים אופייניים לכיב. תסמינים נוספים העלולים להתרחש נקראים בשם הכללי דיספפסיה (קשיי עיכול), וכוללים תחושת אי נוחות בבטן העליונה, נפיחות, בחילה, חוסר תיאבון ושיהוקים. במקרים רבים תיתכן מחלת כיב ללא תסמינים כלל. פרפורציה, משמעה שהכיב חודר את כל עובי דופן הקיבה או התריסריון ויוצר נקב דרכו יכול להישפך תוכן הקיבה או התריסריון אל חלל הבטן. מצב זה עלול לגרום במהרה להתפתחות זיהום מפושט בחלל הבטן, ועל כן הוא מהווה מצב חירום הדורש טיפול מיידי.
מטרת הטיפול בכיב היא להביא לריפויו, ועל-ידי כך להפחית את התסמינים ולמנוע הופעת סיבוכים. הטיפול הצמחי בכיב מתמקד בחיסול החיידק הליקובקטר פילורי, ביצירת שכבת מגן על הרקמה הרירית של הקיבה והתריסריון, בהשפעה נוגדת דלקת וכיב וכן בזירוז החלמת הרקמה הפגועה. יעילות הטיפול הצמחי אינה נופלת מזו של הטיפול התרופתי המקובל, והוא נטול תופעות לוואי בלתי רצויות.

"ארגון הבריאות העולמי קבע שהוא החיידק השכיח ביותר בעולם בגרימת זיהומים באדם. הוא עמיד בפני החומציות שבקיבה, יכול לגרום לאולקוס ואפילו לסרטן בקיבה"

"ההליקובקטור אולי יושב במערכת העיכול, אבל הוא גורם נזק באיזורים רבים בגוף. לכן במקרים של אלרגיה, בעיות עיכול, הפרעות פוריות, מחלות לב, אלצהיימר, סרטן קיבה וכיו"ב שלא ידוע הגורם להם – מומלץ לעבור בדיקה לאיתור הליקובקטר פילורי ופרזיטים נוספים במערכת העיכול"


למידע אודות הפרוטוקול הטיפולי והמוצרים לטיפול בהליקובקטר-פילורי, עליהם ממליצים הנטורופתים של חוכמת האדמה

מתוך מאמר אודות הקשר שבין מחלת הצליאק וחיידק הליקובקטר פילורי (מאתר ראן צמחים, ע"י ריקי לנגברג, נטורופתית N.D. ותזונאית)

... הימצאות החיידק הליקובקטר פילורי – Helicobacter Pylori או בקיצור HP. חשוב לציין שחיידק ה-HP שכיח מאוד גם באוכלוסייה שאינה סובלת מצליאק, אך עובדה היא שכמעט כל חולה צליאק נושא את החיידק הזה וניתן להניח שהסיבה היא חולשת מערכת העיכול וכן חולשת המערכת החיסונית ותנגודת הגוף המאפשרת לחיידק לשרוד באין מפריע בקיבה. על כן מומלץ לכל חולה צליאק לעבור בדיקה לחיידק ה-HP. חיידק ה-HP מאוד שכיח באוכלוסיית הגיל השלישי ומעל גיל 65 אפשר למצוא אותו ב-90% מהאנשים.
הקיבה שלנו היא בית קיבול המהווה תחנה ראשונה בדרכו של המזון הנעכל במערכת העיכול. בקיבה יש תנאים כמעט בלתי אפשריים לשגשוג חיידקים וזאת בשל החומציות הגבוהה שאינה מאפשרת זאת. חיידק ה-HP אינו חיידק רגיל, הוא החיידק היחיד שיכול לשרוד בסביבה החומצית של הקיבה. מסתבר שחיידק זה זקוק לכמות זעירה ביותר של חמצן וכן המבנה הספירלי שלו מאפשר לו להתחפר בשכבה הרירית של הקיבה ולהתמקם עמוק בתוכה, שם הוא מוגן מפני חומציות הקיבה.
חיידק ה-HP מצליח לשרוד בחומציות מיצי הקיבה בזכות יכולתו לפרק שתנן וליצור אמוניה שהוא חומר בסיסי הסותר את חומציות הקיבה. החיידק נצמד לתאי רירית הקיבה, יוצר סביבו תגובה דלקתית וגורם לאפופטוזיס (מוות תאי) ברקמת הקיבה ומכאן ליצירת כיב עיכולי או אולקוס. חיידק זה אחראי לכ-90% מהכיבים בקיבה ול-95% מהכיבים בתריסריון. כיום עדיין איננו יודעים כיצד נדבקים בחיידק. הסברה היא שדרך הרוק, הצואה או כתוצאה מהיגיינה לקויה.
התסמינים האופייניים להמצאות החיידק הם: צרבות, גסטריטיס, כיב (אולקוס) בקיבה ובתריסריון, דיספפסיה, גזים, כאבים בבטן העליונה, ליחה מרובה, ספיגה לקויה המובילה לחסר של B12, אבץ וברזל דבר המוביל לאנמיה, חולשה, נשירת שיער ושבירות הציפורניים. האנטיגנים הזרים של החיידק יכולים לגרום לאלרגיות ולמחלות אוטואימוניות. ובנוסף, הגברת הסיכון ללקות בגלאקומה, בסרטן הקיבה ובלימפומה.
הטיפול המקובל היום ברפואה התרופתית המודרנית הוא שילוב של תרופות סותרות חומצה כגון אומפרדקס או לוסק במשולב עם אנטיביוטיקה וכן תרופות להרגעת תסמיני הבטן כגון קלבטן או ביסמוט.
לעומת זאת הטיפול הנטורופתי נותן מענה משולב ומקיף הכולל המלצות תזונתיות נרחבות המתייחסות לאורח חיים, הרגלי תזונה, גיל, מצב המחלה – אם הכיב פעיל או רגוע- וכן הלאה. בנוגע למצב הנפשי, חשוב לעשות בירור לגורמי הסטרס שהרי ידוע שסטרס מתמשך מזרז התפתחות של כיבים ואחראי במידה רבה גם לתופעות הדיספפסיה האופייניות לנוכחות ה-HP. מתחים, לחצים, כעסים, אורח חיים אינטנסיבי וכן עישון עשויים בהחלט לתרום להתפתחות ושגשוגו של חיידק ה-HP. פעילות גופנית סדירה צריכה להיות חלק בלתי נפרד מתהליך הטיפולי, דבר הנכון בעצם בנוגע לכמעט כל מחלה, או כחלק מאורח חיים לשמירה על הבריאות. צעידה נמרצת לפחות שלוש פעמים בשבוע למשך כ-40 דקות בהחלט מסייעת להמרצת מחזור הדם, ניקוי הגוף והתפקוד המטבולי הכללי. חשוב להתייחס גם לחסרים תזונתיים הנוצרים כתוצאה מנוכחות החיידק ולתת השלמה בהתאם לצורך.

צמחי מרפא לטיפול בזיהום עם חיידק ה-HP
צמחי המרפא המתאימים לטיפול בזיהום עם חיידק ה- HP הם צמחים הידועים בזיקתם למערכת העיכול, צמחים המשפרים את אספקת הדם לרקמה הרירית, מאזנים את תפקוד הבלוטות המפרישות של רקמה זו, מפחיתים תהליכים דלקתיים וכיביים ברקמה ומשפרים את תגובתה החיסונית. הצמחים היעילים יותר לטיפול בחיידק ה-HP הם:
עירית גדולה - Asphodelus ramosus
נחשב לצמח מתמיר המתאים לתהליכי ניקוי ולטיפול במצבים רעלניים. בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית, ממריץ ייצור מרה והפרשתה, מפיג גזים, משלשל עדין, ונוגד זיהום.
קופטיס - Coptis chinensis
נחשב לצמח בעל עוצמת פעילות בינונית המשמש בעיקר לטיפול בזיהומים שונים. בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-פטרייתית, אנטי-פרזיטית, ממריץ מרה, מעודד התחדשות רקמות, מפחית ליחה.
קיפודנית - Echinacea spp
האכיניצאה משמשת בעיקר לטיפול במחלות זיהומיות. בניגוד לדעה הרווחת, הצמח אינו מיועד על פי רוב לשימוש מניעתי או ארוך טווח. בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית, אנטי-פטרייתית, אנטי-פרזיטית, ממריץ ומשפעל חיסון, מתמיר (אלטרטיבי), נוגד דלקת, נוגד זיהום.
חותם זהב - Hydrastis Canadensis
בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-פטרייתית, אנטי-פרזיטית, מעודד התחדשות רקמות, מפחית ליחה, משקם ומזין רקמות ריריות, מתמיר (אלטרטיבי), נוגד דלקת. המיוחד לצמח זה הוא ההשפעה שיש לו על הרקמות הריריות בגוף ויחד עם זאת היותו נוגד דלקת וזיהום. מתאים בעיקר לזיהום עם חיידק ה-HP מחלות מעיים דלקתיות כגון IBD וקנדידה רב מערכתית.
מלון מר - Momordica charantia
בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית, אנטי-סרטנית, משלשל עדין, מתמיר (אלטרטיבי), נוגד דלקת, קוטל תולעי מעיים. מתאים בין השאר לטיפול בהליקובקטר פילורי, הרפס, קשיי עיכול (דיספפסיה)
פלודנדרון - Phellodendron chinense
משמש לטיפול בזיהומים של המעיים, דרכי השתן ומערכת הרבייה. בעל פעילות אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית, אנטי-פטרייתית, אנטי-פרזיטית, ממריץ מרה, נוגד דלקת, נוגד זיהום. מתאים לטיפול בהליקובקטר פילורי, פטרת וגינלית, קנדידה רב-מערכתית, דלקת המעי הגס (קוליטיס), דלקת המעי הדק (מחלת קרוהן), זיהומים אקוטיים במערכת העיכול, מחלות מעיים דלקתיות (IBD).

כלי יעיל נוסף היא הארומתרפיה. שימוש בשמנים אתריים מאפשר לטיפול משלים ומקיף בחיידק ה-HP השימוש יכול להיעשות באופנים הבאים: אמבט, עיסוי בשמנים, והרחה במבער. השמנים המתאימים לבעיה זו הם:
• אורגנו, עץ התה, מרווה, מור, אקליפטוס – בעלי פעילות נוגדת זיהום ודלקת.
• קמומיל, נרולי, הל, נענע – בעלי פעילות סופחת גזים ומסייעת בתהליכי עיכול.
• ברגמוט, גרניום, מליסה, יסמין – בעלי פעילות מרגיעה.
לסיכום – חשוב לאמץ תזונה נכונה, אורח חיים בריא ללא מתחים מיותרים, וכפי שפרטתי ישנם שפע של צמחי מרפא המתאימים לטיפול בחיידק ה-HP חשוב להגיע למטפל מוסמך אשר ירכיב פורמולה מתאימה למטופל. סבלנות והתמדה - זהו שם המשחק בטיפול בחיידק עקשן זה.


הפרוטוקול הטיפולי והמוצרים עליהם ממליצים הנטורופתים של חוכמת האדמה:

הפרוטוקול הטיפולי הוא בדרך כלל אחיד, אך רצוי כי נטורופת יתאים אותו אישית, ע"פ מצבכם לאחר תשאול
בראש ובראשונה - שינוי תזונתי
, הכולל, הפחתה עד המנעות מצריכת סוכרים פשוטים ופחמימות, המנעות מאכילת ירקות סולנים, פירות הדר (חוץ מלימון) וכל מזון חמוץ, מוחמץ, שרוי או מכיל חומץ
המלצה לשינוי באורח החיים, בעיקר הפחתת הסטרס וביצוע פעילות מרגיעה ומרוממת, כגון יוגה או ספורט
נטילה של צמחי מרפא ותוספי תזונה, הנלחמים בחיידק, מרפדים את הקיבה ומחזקים את מערכת החיסון

המוצרים המומלצים:
1 Coptisin - כמוסות, לטיפול בזיהומים פטרייתיים, חידקיים וויראליים, ראן בוטניקלס

או
טינקטורה HBP - פורמולה נוזלית לטיפול בהיליקובקטר-פילורי, ניצ'רס-פרו
2 הבלזם הירושלמי המקורי - פורמולה נוזלית מסורתית, נוגדת דלקת וזיהומים חידקיים, יעילה במיוחד לטיפול בהליקובקטר פילורי, ראן בוטניקלס
3 כלורלה - אצת מים מתוקים, הידועה, בין השאר, כמפחיתת חומציות, מסיעת לניקוי כבד ותורמת למצע עליו מתפתחים החיידקים הפרוביוטים,

כלורלה "פוקה" -
150 טבליות של 500 מ"ג

כלורלה "ג'מוקה" - 500 טבליות של 250 מ"ג
 
4 פרוביוטיקה - (לא חובה, תורמת באופן עקיף) בנייתה של פלורה מעיים חזקה תורמת להכחדתם של חיידקי ההליקובקטר

פרוביוטיקה 10 - מכילה 3 זני חיידקים חשובים שנמצאו מתאימים לחיזוק ולתמיכה בפעילות מערכת העיכול ולטיפול במגוון מחלות ואי סדרים עיכוליים, ברא צמחים

פרוביוטיק 11 - מכיל 11 סוגים, 12 מיליארד חיידקים במנה, בתוספת FOS (פרה-ביוטיקה), מספק חיידקים טובים החיוניים לפעילות מעיים ולתקינה מניעת זיהומים, NSP

טוטל פרוביוטיקס - 12 מיליארד חיידקים מסוגים שונים, Professionals
 
5 שמן אורגנו פראי - (לגבי ההתאמה למקרה שלכם, יש להוועץ בנטורופת)
האנטיביוטיקה של הטבע, מטפל ביעילות רבה בטפילי מערכת העיכול

הנטורופתים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם לייעוץ וטיפול, בקליניקה של חוכמת האדמה ובטלפון 03-5252512 

צמחי מרפא | רכישת צמחי מרפא תרופות טבעיות ותוספי תזונה | פורמולות צמחי מרפא "ראן צמחים"פורמולות סיניות "זן צמחים" | נטורופתיה | איור-וודה | פורמולות איורוודיות |
תוספי התזונה האיכותיים של אנ.אס.פי - NSP - Nature's Sunshine | לאם ולתינוק | לחמים בריאים | RAW FOOD | טופו אורגני "קדיתא" | דמיאנה - תחליף טבק טבעי | קפה אורגני | שוקולד פרא | דבש טבעי "פרחי הגליל" בעל תו תקן של מועצת הדבש | קוסמטיקה טבעית ואורגנית | קוסמטיקה איורוודית | קוסמטיקה טיפולית | קוסמטיקה אורגנית "אננדה"pukka פורמולות אירווודיות ותוספי תזונה | "דר. האושקה" | צ'יוונפראש אורגני | טחינה "אמארה" | סירופ אגבה | גרין מגמה -Green Magma | אורגנול - אנטיביוטיקה טבעית | שפעת החזירים - טיפול ומניעה | מתנות ואריזות שי | תה אולונג - תה ירוק סיני אמיתיאומגה 3 צמחית מזרעי המרווה מרושתת של חברת מרוולס - Marvalousשיפור תפקודי המוח ActivBrain | הפתרון הטבעי לתופעות גיל המעבר Femarelle | הפסקת עישון עם דמיאנה | קליניקה לריפוי טבעי | טיפולי פוריות טבעיים | סדנת ארומתרפיה | פורמולות הבית של חוכמת האדמה - לטיפול טבעי במצבים בריאותיים אקוטיים ושכיחים | הטיפול הטבעי בבעיית קשב וריכוז |
vegetable Omega 3 of Clary Sage - Salvia Sclarea by Marvalous
| הקליניקה החדשה של "חוכמת האדמה" מבחר טיפולים טבעיים מידי מטפלים מקצועיים | Fohow Haicao Gai - מוצר קלציום מדור חדש מאצות-ים | פטריות כוח סיניות בפורמולות עוצמתיות של חברת Fohow |לייבסיטי - בניית אתרים